10.11.2021 13:33Як слід реагувати на міграційну кризу в Білорусі
Вже кілька днів тисячі мігрантів, яких супроводжують білоруські військові, намагаються прорватися на територію Польщі з білоруської сторони.
Увесь світ облетіли кадри, як мігранти кийками, палицями та лопатами руйнують прикордонні загородження, розгорнуті уздовж кордону, в той час, коли польські прикордонники намагаються їх стримати.
Польський прем`єр-міністр Матеуш Моравецький вже прямо звинуватив Путіна в цій міграційній кризі, а Лукашенка назвав "виконавцем сценарію відновлення Російської імперії".
Дійсно Кремлю вигідна ця ситуація, в тому числі для того, щоб остаточно обірвати навіть примарну можливість налагодження діалогу мінського режиму з Заходом та зробити Лукашенка повністю залежним від себе.
Також він попередив, що надалі мігранти можуть спробувати потрапити до ЄС через Україну. "Ми усвідомлюємо ризик того, що через ущільнення кордону міграційні потоки можуть пройти через Україну, тому ми вживаємо відповідних заходів для зміцнення цього кордону по всій довжині", - сказав Моравецький.
Українському Уряду треба розуміти, що недостатньо ефективна протидія спробі прориву мігрантів через наш кордон може спричинити серйозну кризу у відносинах України з державами Європейського союзу.
Щоб нам не відігравати роль пасивного спостерігача, який може перетворитись в жертву чергової кремлівської провокації, та запобігти негативному розвитку подій необхідно вжити послідовних кроків на випередження. Одних зусиль Держприкордонної служби з посилення контролю кордону буде очевидно недостатньо. У цій ситуації координуюча і спрямовуюча роль має бути у Ради національної безпеки та оборони.
СБУ, МВС та Прикордонній службі слід негайно налагодити тісні контакти з паралельними відомствами Польщі та задля швидкого обміну інформацією й розробки спільного плану безпекових заходів. Спецслужбам наших країн варто ретельно проаналізувати тактику мігрантів та їх російсько-білоруських координаторів.
Українському уряду необхідно підготувати плани мобілізації резервістів і введення спеціального режиму в прикордонних регіонах, у випадку загострення, бути готовими спрямувати Національну гвардію на патрулювання шляхів. Паралельно слід підготувати зони утримання порушників кордону відпрацювати механізми їх видворення з території України (Важливо вивчити досвід Польщі й Литви щодо ефективних заходів з безпеки кордону і стримування потоків незаконних мігрантів).
РНБОУ за поданням Уряду доцільно підготувати реакцію у вигляді санкцій і обмежень по відношенню до білоруської сторони (повинні бути впроваджені у випадку порушення наших кордонів за безпосереднього сприяння кураторів з Мінська).
Разом з тим, важливо розуміти, що зниження температури нижче 0 градусів та погіршення погодних умов можуть спричинити захворювання і обмороження серед мігрантів. Сподіваємось, що це змусить білоруську сторону припинити провокативні дії. У іншому випадку каліцтва та ймовірну загибель людей слід розцінювати як скоєння Мінськом злочинів проти людства.
Проте, не можна виключати, що навесні білоруські силовики повернуться до реалізації сценарію «мігрантського тиску», і тому Україні потрібно ефективно використати відведений час, щоб бути готовими до нових викликів.
Старший аналітик «УЦАБ»
Олексій Кіряцев