«Балканські примари» Роберта Каплана менш за все схожі на аналітичний огляд в його класичному розумінні. Але це видання стало одним із чинників, який вплинув на Президента США Б. Клінтона під час прийняття ним рішення щодо застосування в 1999 році силових заходів для припинення громадянської війни на території колишньої Югославії.
Книга Р.Каплана - зворушлива подорож в історію та культуру прекрасних самобутніх народів, які здавна населяють Балкани. Водночас, це розповідь про складну історію міжрелігійного та міжетнічного протистояння, яке за злою волею місцевих володарів і політиків забрало життя сотень тисяч людей в умовах, що нагадують голокост. На початку ХХ-го віку подібний конфлікт став прологом війни, яка докорінно змінила світ.
Сьогодні Балкани знову все частіше опиняються у центрі цивілізаційної уваги. Росія завзято інспірує новий вибух «головної порохової бочки Європи», цинічно втручаючись у внутрішні справи Чорногорії, Північної Македонії, Болгарії та інших балканських країн, інформаційно провокуючи та роздмухуючи політичні міжнаціональні суперечки на Балканах, та відкрито підтримуючи сербські шовіністичні організації, представники яких за сприянням спецслужб РФ проходять бойовий вишкіл в лавах незаконних збройних формувань на Донбасі. У своєму намаганні зруйнувати світовий порядок Кремль цілеспрямовано викликає «балканські примари», жахіття яких правдиво описав Роберт Каплан.