09.11.2020 07:089 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови.
Нестор Літописець був монахом Києво-Печерського монастиря (бл. 1114 р.), першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов`янської писемності Кирила і Мефодія. Автор житій князів Бориса і Гліба, Феодосія Печерського; традиційно вважається одним із авторів «Повісті временних літ». Саме Нестор увів історію Русі в річище всесвітньої історії.
Українська мова належить до слов`янської групи індоєвропейської мовної сім`ї. Число мовців – понад 45 млн., більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці.
Упродовж століть українська мова зазнавала суттєвих утисків і заборон з боку різних держав, зважаючи на те, під чиєю владою опинялася Україна. Нині українська мова має державний статус, але зазіхання на неї не припиняються.
Традиційно, в День української писемності та мови покладають квіти до пам`ятника Несторові-літописцю, відзначають найкращих популяризаторів українського слова, заохочують видавництва, які випускають літературу українською мовою, проводять регіональні тематичні конкурси тощо. Також саме в День української писемності та мови стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.
Нетлінним скарбом століть називають національну мову і літературу — скарбом, що передається від покоління до покоління, що об`єднує минуле й прийдешнє. Мова — живий організм, вона розвивається за своїми законами, а тому треба у чистоті берегти цей нетлінний скарб, прислухаючись до порад відомого поета Максима Рильського:
«Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно
Політь бур`ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде.
Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям».